Abcházština


Abcházština je severozápadní kavkazský jazyk používaný Abcházci v Abcházii, Gruzii a Turecku. Používá jej 70 000 – 100 000 mluvčích v Abcházii a až několik desítek tisíc v Turecku. Podle gruzínské ústavy je abcházština druhým úředním jazykem Abcházské gruzínské republiky.

Abcházština je používána především v Abcházii kde je oficiálním jazykem separatistické Abcházské republiky. Status úředního jazyka jí spolu s gruzínštinou zaručuje i gruzínská ústava z roku 1995. Používána je také velkou abcházskou menšinou v Turecku. Přesný počet tamějších mluvčích není znám.

Nejstarší dochované texty v abcházštině pocházejí ze 17. století. Jsou zapsány arabským písmem tureckým cestovatelem Evliyem Celebim. Sto let byla abcházština používána pouze jako literární jazyk, v průběhu stalinské éry byla i jako literární jazyk dokonce zakázána.

Abcházština používá od roku 1862 přizpůsobenou cyrilici. První abecedou byla cyrlice se 37 znaky vyvinutá baronem Peterem von Uslar. V roce 1909 byla používána cyrlice o 55 písmenech, mezi lety 1926 a 1928 pak latinka o 72 písmenech vyvinutá gruzínským lingvistou Nikolaiem Marrem. Gruzínská abeceda byla uvedena v roce 1938, po Stalinově smrti však snahy o abcházskou nezávislost vedly v roce 1954 ke znovuzavedení současné abecedy postavené na cyrlici vyvinuté v roce 1892 Dimitriem Gulyou a Konstantinem Machavarianim, a upravené v roce 1909 Alekseyem Chochou.


Abcházie.cz « « « «