***

Abchazie.cz | Diskuze | Vložit příspěvek

| Vložit nový příspěvek, vzkaz, komentář |  

 

sloon
Zdravím, v létě jedeme do Gruzie tam i zpět přes Rusko. Jednu cestu chceme jet po pobřeží přes Soču. Mám otázku dá se projet přez Abcházii? Pokud ano který směr je lepší z Ruska nebo z Gruzie? Díky.
 
*  *  *  
Lukáš
Abchazové nemohou přijít Gruzínům na jméno hlavně kvůli Berijovi, který ten plán na přesídlení statisíce Gruzínů (převážně Megrelců) do Abcházie vymyslel a přes odpor tehdejších abcházských komunistů (Ešba, Lakoba) prosadil.
Další hřebíček do rakve dobrých abcházsko-gruzínských vztahů byl zákaz používání Abcházštiny během druhé světové války a používat písemně se směla pouze za použití gruzínského písma. To sice bylo po Stalinově smrti zrušeno, ale Abchazové následkem toho všeho už dávno nebyli ve své zemi dominantním národem. Navíc většinu důležitých postů ve správě Abcházské ASSR a ve vedení místních podniků drželi ti přistěhovalí Gruzíni, kteří pravděpodobně zařídili, aby se finance na podporu školství, kultury a umění investovali do gruzínské "většiny", zatímco domorodé Abchazy upozaďovali. K jakési nápravě křivd došlo až v 70. letech na zásah Moskvy po opakovaných stížnostech na gruzínskou nadvládu, nicméně Abchazové ty Gruzíny a zejména Megrelce stejně už nasmrt nesnášeli. Ještě před rozpadem SSSR v 1988 došlo v Suchumi k národnostním ozbrojeným nepokojům, které musela hasit až Rudá armáda....situace byla dál napjatá, ale relativně klidná i přes vyhlášení nezávislé Gruzie až do doby, než byl v Tbilisi sesazen po puči prezident Gamsachurdia. Nové vedení v čele se Ševardnadzem (kterej měl v té době vliv opravdu prťavej; ten měli mafiáni Sigua, Kitovani a vor v zakoně Joseliani a další zločinci, co z prosperující Gruzie udělali za rok jeden z nejzbídačenějších států na světě) pak koncem roku 1992 poslalo do Abcházie armádu a Joselianiho mchedriony (což byla vpodstatě mafiánská armáda lépe vyzbrojená než regulerní armáda), aby oficiálně zadrželi Gamsachurdiovy příznivce...ale toužili jen po sjednocení Gruzie a zlomení odporu národnostních menšin silou.
Po těch nechvalně proslulých etnických čistkách, kdy se Abchazové zejména Megrelcům pomstili za všechno...(i za výhružky, že v Abcházii je nyní 100000 vojáků na 98000 Abchazů)...čímž se jako národ zdiskreditovali před světem a chrání je jen Rusko, teď už měli důvod nenávidět i Gruzíni Abchazy (před tím jim jen z pohodlné většiny vládli a zneužívali svého postavení) a bylo to od 1993 oboustranné. Čečenci, co Abchazům pomáhali, si při těch etnických čistkách "hezky" zatrénovali na právě vypuknuvší válku v Čečensku a Gruzie se zmítala v občanské válce...Vyhnaní Megrelci během příštích 10 let chtěli násilím Abchazii opět ovládnout, ale měli smůlu, neměli podporu Ševardnadzeho, který pomaloučku polehoučku odstranil z vedení státu mafiány a vory v zakoně.

Holt takhle byly zničeny relativně dobré sousedské vztahy mezi Gruzíny a Abchazy, kteří vedle sebe žili po více jak 2000 let a tvořili společné státy počínaje Kolchidou, pokračuje Abcházským královstvím, Gruzínským královstvím, Imeretským královstvím a Gruzínskou demokratickou republikou (1918-21) konče.
 
*  *  *  
Amos
Ono to je trochu složitější. Stalin a jeho poskok Berija už před válkou začali do Abcházie stěhovat Gruzínce (resp. gruzínskou jazykověodlišnou menšinu Megrely) a ti časem Abcházy přečíslili. Ale ještě předtím se Abcházie údajně dobrovolně spojila s Gruzií v jeden stát. Pokud však byly tyto státy pod SSSR tak tam byl klid, problémy začaly až jeho rozpadem. Ono je totiž pobřeží Abcházie velice lukrativní z hlediska jak polohyt tak turistického ruchu. A tak se nedivím Gruzii že o ni nechce přijít, na druhé straně by měla uznat Abcházskou samostatnost stejně jako Rusko uznalo jeji.
 
*  *  *  
Stepan
Ano, Rusové v případě Abcházie a Jižní Osetie jednali na základě svobodné a dlouhodobě deklarované vůle obyvatel obou autonomních republik, v souladu s legitimně zvolenými vládami těchto republik. Je krásné a vysoce principiální vykřiknout emocemi nabitou větu "...a u vás zase zabíjejí černochy... " Jakákoliv úderná věta s výčtem křivd, týkající se historie kteréhokoliv národa je zcela nutně nesprávná... Historie rozpadu Sovětského svazu, kde má kořeny i novodobé vyhnání Gruzínců z Abcházie a Osetie, je historií násilí, počínající už dlouho před Stalinovou érou, který definitivně zakonzervoval hranice zemí bez ohledu na historicky dané vztahy mezi národy v nich žijícími. Gruzii k Rusku připojili už carové. Nicméně platí stále, že Sovětský svaz byl svou etnickou různorodostí největším a nejdéle nepřetržitě trvajícím mnohonárodnostním státem na světě, ve kterém žily všechny národy a národnosti v míru. Jestli šťastně, nejsme schopni posoudit my zvenčí, ale jen oni. Zevnitř. Logickým byl proto rozpad SSSR ukončený 8. prosince 1991. Výsledkem tohoto posouzení byla v Osetii a Abcházii snaha odtrhnout se od Gruzie, která se prohlásila státem i přes nesouhlas Abcházců a Osetinců. . Od samého počátku bylo toto soužití vnímáno jako násilné a nepřirozené. Všechny nezávislé státy, které vznikly rozpadem SSSR, jsou multietnické a od prvních okamžiků se potýkají s problémem integrace svých národnostních menšin. Rusové v této hře nehráli. Rozpad SSSR definoval hranice náhle svobodných republik a Osetinců a Abcházců se nikdo neptal, zda chtějí žít spolu s Gruzínci.
 
*  *  *  
Tomas Bilek
Je to jako druhe Kosovo akorat toto se nelibi zapadu protoze je ve prospech Ruska. Rozdil mezi Kosovem a Abchazii je ale ten ze se do Kosova (ciste srbskeho uzemi) zacali nasouvat Albanci (obcane sousedniho statu) a pokuseji se ho ukrast. Abchazie ma ale vlastni narod. Abchazci s Gruzincema nemaji moc spolecneho a na tomto uzemi vzdycky zili a s Gruzincema byli jen sousede. Po rozpadu SSSR si ale gruzinci privlastnili Abchazii a dalsi uzemi (tusim dve) z nichz jedno je Jizni osetie. Abchazci jsou tedy nepravem povazovani jako soucast Gruzie narozdil od Kosova ktere vzdy bylo soucasti Srbska.
 
*  *  *  
Honza
Abcházie byla v nedávné minulosti už dvakrát Gruzií vojensky napadena. Je docela zajímavé, že v prvním případě bojovali Čečenci za Abcházii, ve druhém za Gruzii. Pokaždé ale byla gruzínská pravidelná armáda v poli poražena abcházskou domobranou.
 
*  *  *  
Senior
Kdo z EU se pozastavoval nad základnou USA v Kosovu? Je to v oblasti, kde má Rusko své zájmy a Američané se mu tam nikdy nebudou míchat. Samozřejmě, že se snaží, ale vzpomeňme na Kubu a na reakci USA. Pokud vím, tak Kuba i dnes nabídla Rusku své území, ale zatím tento návrh Rusko nepřijalo. Pokud budou SSA trochu přemýšlet, nechají Abcházii Rusku a Rusové za to nepolezou k břehům USA. Myslím, že je to rozumný kompromis výhodný pro obě země. Stejně tak dříve nebo později dojde k užšímu spojení Ukrajiny a Ruska a je jedno, co si o tom budou myslet nějací blázni v Česku. Je také otázkou, na co bude mít Amerika peníze za nějakých 10-20 let. Kdyby ty biliony USD, co prodrbali v Iráku a Afghanistánu, vrazili do svého hospodářství, nejspíš by nebyla krize na světě.
 
*  *  *  
Pavel
Nějaká smlouva, nevzpomenu si teď na název. V zásadě říká, že cizí síly (tedy kromě zemí na pobřeží Černého moře) mohou mít v Černém moři jen válečná plavidla o (dost) omezeném výtlaku, a že skrz Bospor/Dardanely nemohou proplouvat letadlové lodě (včetně těch ruských). Ale samozřejmě, když je válka, jdou smlouvy stranou.
 
*  *  *  
Karel
Musím se zastat Gruzínců i vedení ruského státu. Po tom, co Rusové přežili atentát na vlastní svobodu a ekonomiku v průběhu 90. let , v němž byly hlavními aktéry Goldman-Sachs a jeho čiperní "vyvolení" agenti, kterým se dnes říká "oligarchové", nemusí nikdo Putinovi vysvětlovat, co dělá, když 6 členů gruzínské vlády vlastní izraelský nebo americký (což je vlastně jedno) pas a dostává 2.plat od jistého dobromyslného a charismatického Sorose. Gruzínský národ s tím nemá co společného, a pokud mne pamět neklame, ani za cara Rusové s Gruzínci nikdy neválčili, naopak byli křesťanští spojenci v moři Islámu. A propo, myslíte, že Rusové nenávidí český národ proto, že prohrál boj s rakovinou, která dnes ničí Gruzii? Nejspíš nás jen litují .....
 
*  *  *  
Abchazie.cz
Jsem velmi potěšen každým příspěvekem do diskuze. Protože mám ale rád diskuzi na úrovni, jsem nucen na této doméně ustanovit níže uvedená pravidla pro diskuzní příspěvky:

Za příspěvky odpovídají v plném rozsahu jejich autoři.

Je zakázáno používat vulgární jazyk včetně náznaků a zkratek, urážky, pomluvy, nactiutrhání nebo ponižování soukromých osob.

Jsou zakázány osobní útoky vůči ostatním diskutujícím, autorům textu na tomto webu nebo jeho správcům. Slušně vysvětlete, proč si myslíte, že se váš oponent mýlí nebo v čem s ním nesouhlasíte. Nepiště věty typu: „Vy jste ale *****“.

Je zakázáno zveřejňovat osobní údaje soukromých osob, telefonní čísla, plné adresy a rodné čísla.

Pokud zastupujete nějaké politické uskupení nebo jinou zájmovou skupinu, jste na tomto webu i v diskuzi vítán. Uvedenou skutečnost musíte v příspěvku ale jednoznačně oznámit.

Kterýkoliv příspěvek může být správcem webu bez upozornění v celém nebo částečném rozsahu smazán, upraven nebo jakkoliv použit.

IP adresy diskutujících jsou archivovány. Předány třetí osobě mohou být pouze v případě, že to správci webu ukládá zákon.

Správce webu může dle svého uvážení zablokovat libovolnou IP adresu.

Uvedením e-mailové adresy souhlasíte s jejím komerčním využitím, mimo jiné i se zasíláním obchodních nabídek.

Tyto pravidla mohou být správcem webu kdykoli změněna bez předchozího upozornění a to i se zpětnou platností.

Pokud s uvedenými pravidly nesouhlasíte, diskutujte prosím jinde.
 
*  *  *  

| Vložit nový příspěvek, vzkaz, komentář |  

 
 Počet příspěvků: 10 Počet stránek: 1

všechna práva vyhrazena